flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В ЄС пояснили, чому суддів не можна змінити за зразком поліції

18 листопада 2015, 09:36

 Судді не є працівниками жодного міністерства. Вони користуються і мають користуватися особливими гарантіями. Зрештою, завданням суддів не є виконання наказів або контроль за виконанням наказів. Тому співробітників правоохоронних органів можна звільнити за невиконання наказів, а суддів – ні.

Про це в інтерв'ю "Європейській правді" зазначив спецпредставник генсека Ради Європи по Україні Крістос Джакомопулос.

"Не може бути такого процесу, як люстрація суддівського корпусу. Венеціанська комісія чітко визначила, що це навіть не ставиться під питання. Може мати місце процес індивідуального оцінювання ефективності суддів, за якого буде можливо застосувати санкції проти окремих суддів, але буде дотриманий принцип незалежності судової системи" - відзначив Крістос Джакомопулос.

Водночас, вважає представник генсека РЄ, певні загальні зміни можуть відбутися у найвищій суддівській ланці. Проект змін до Конституції, затверджений Конституційною комісією наприкінці жовтня, не гарантує збереження всіх спеціалізованих вищих судів, тобто можлива реорганізація касаційної системи. Як при цьому відбуватиметься заміна суддів – чи будуть вони звільнені, зокрема, на пенсію, чи будуть дисциплінарні звільнення, – це питання, яке Київ ще має вирішити.

Але за будь-якого розвитку це не може мати форми люстрації суддів, стверджує Ккістос Джакомопулос. Так, існує можливість такої реорганізації, яка включатиме звільнення суддів за конкретними критеріями і на базі індивідуальної оцінки, але це точно не є люстрацією.

"І тут, до слова, є суттєва відмінність від поліції, де припустима повна заміна особового складу. В суддівській системі неможливо діяти так само, як створили поліцію. Судді не є працівниками жодного міністерства. Вони користуються і мають користуватися особливими гарантіями. Зрештою, завданням суддів не є виконання наказів або контроль за виконанням наказів. Тому співробітників правоохоронних органів можна звільнити за невиконання наказів, а суддів – ні", - говорить спецпредставник генсека.

За матеріалами  Європейської правди