flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Питання суддівської етики в дисциплінарній практиці Вищої ради правосуддя у фокусі уваги в контексті євроінтеграційного шляху України

11 грудня 2024, 14:41

Заступник Голови Вищої ради правосуддя Дмитро Лук’янов узяв участь у круглому столі «Верховенство права та суддівська етика в підготовці суддів: виклики та завдання в контексті євроінтеграції», який організував Проєкт ЄС «Право-Justice».

Під час виступу Дмитро Лук’янов зазначив: «Ключовим питанням у діяльності Вищої ради правосуддя є застосування норм суддівської етики в контексті дисциплінарної відповідальності з урахуванням принципів верховенства права, які полягають у правовій передбачуваності та правовій визначеності».

Дмитро Лук’янов поінформував, що за рік, із часу відновлення Вищою радою правосуддя дисциплінарної функції, до відповідальності було притягнуто 136 суддів, із яких за пунктом 3 статті 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» – 49, щодо 40 суддів було обрано таку санкцію, як подання про звільнення. Порушення, які кваліфікуються за цим пунктом, – керування автотранспортом у стані алкогольного сп’яніння, позапроцесуальне спілкування з учасниками процесу, співпраця з окупаційною адміністрацією на окупованих територіях або набуття іншого громадянства. 

Коли Вища рада правосуддя розглядає питання про підстави притягнення судді до відповідальності за цією нормою, то, безумовно, аналізує поведінку судді через призму стандартів, установлених Кодексом суддівської етики, які узгоджуються з Бангалорськими принципами поведінки суддів. До цих фундаментальних актів незабаром буде долучено ще один документ – Єдині показники оцінки доброчесності та професійної етики судді, який відповідно до законодавчих вимог має затвердити Вища рада правосуддя.

Дмитро Лук’янов висловив думку, що стабільність та передбачуваність, які є складовими верховенства права в діяльності будь-якого органу влади, зокрема й Вищої ради правосуддя, наразі мають забезпечуватися стабільністю дисциплінарної практики, коли однакові випадки кваліфікуються однаково, щодо однакових правопорушень застосовуються одні й ті самі санкції. 

Доповідач також зауважив, що більш чітко та конкретно сформулювати визначення дисциплінарних проступків щодо поведінки суддів рекомендувала Група держав Ради Європи проти корупції (GRECO). Дотримання рекомендацій GRECO є дуже важливим, оскільки Єврокомісія бере до уваги стан їх виконання для оцінки прогресу України у досягненні критеріїв членства в Європейському Союзі.

Вища рада правосуддя