flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У ВРП обговорили співпрацю із CEPEJ щодо розроблення та затвердження дієвих засобів судового адміністрування

03 липня 2024, 09:56

У Вищій раді правосуддя відбулася онлайн-зустріч із експертами Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ), під час якої сторони обговорили питання щодо майбутньої співпраці стосовно розроблення та затвердження дієвих засобів судового адміністрування, нормативів кадрового, фінансового, матеріально-технічного та іншого забезпечення судів.

Член ВРП Сергій Бурлаков зазначив, що через низку об’єктивних і суб’єктивних чинників, серед яких пандемія коронавірусної хвороби
COVID-19, а потім широкомасштабне вторгнення російського агресора на територію України, перед судовою владою України постали нові виклики щодо ефективної організації судочинства на всій території нашої держави.

Крім того, стався відтік кадрів із судів – як суддівських, так і працівників апаратів судів, що вплинуло на підвищення навантаження на тих працівників судів, які продовжують здійснювати правосуддя.

Сергій Бурлаков також поінформував, що для дотримання встановлених ЄСПЛ нормативів щодо тривалості розгляду справ судова гілка влади потребує близько 14 000 суддів. Наразі затверджено чисельність суддів – понад 7000, у той же час здійснюють правосуддя близько 4500 суддів.

Кадровий дефіцит впливає на порушення строків розгляду справ і, як наслідок, призводить до недотримання вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Ще однією проблемою є збільшення категорій справ, із якими судова система України раніше не стикалась, зокрема тих, що пов’язані з воєнними злочинами, зі статусом учасників бойових дій, зі встановленням фактів смерті, а також сімейні, спадкові спори, пов’язані з великою кількістю загиблих українців. Водночас значно підвищились вимоги до якості судових рішень.

Член ВРП Віталій Саліхов також звернув увагу на нерівномірність навантаження на різні суди, а саме: є суди в районах, у яких невелика кількість справ і судді своєчасно їх розглядають, водночас суди, наприклад, у
містах-мільйонниках мають навантаження, що перевищує норми в 10–15 разів, і судді фізично не можуть вчасно підготувати рішення.

Актуальність порушених питань полягає в тому, що вони стосуються дисциплінарної відповідальності суддів. До Вищої ради правосуддя надходить велика кількість дисциплінарних скарг щодо суддів у контексті несвоєчасного розгляду спорів або підготовки повного тексту рішення, яке ухвалив суд, пояснив Віталій Саліхов.

«Наше основне завдання – визначити необхідну кількість суддів і працівників апаратів судів, ураховуючи реалії сьогодення та фінансові можливості. Ми просимо міжнародних експертів допомогти нам розробити методику як щодо визначення кількості суддів і працівників апаратів судів, так і щодо хронометражу розгляду судових справ, щоб мати можливість ефективно реагувати на порушення строків розгляду справ тоді, коли вони є невиправданими, а також мати змогу відстоювати незалежність судової гілки влади тоді, коли порушення є об’єктивними», – зазначив Віталій Саліхов.

Виконавчий секретар Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJМюрьєль Декот запевнила, що Комісія має низку інструментів, які дають можливість оцінити судове навантаження та знайти шляхи розв’язання тих проблем, на яких наголошують українські судді.

Сторони домовилися створити робочу групу, до якої увійдуть міжнародні та вітчизняні експерти, які комплексно проаналізують ситуацію, що склалась. Будуть також визначені окремі суди всіх інстанцій з різних регіонів України як з надмірним, середнім, так і низьким навантаженнями, в яких буде проведено збір статистичних даних щодо навантаження і витрат часу на розгляд різних категорій судових справ.

Члени ВРП висловили вдячність Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) за допомогу й підтримку у складний для України час.

У зустрічі, що відбулась 1 липня 2024 року, взяли участь члени Вищої ради правосуддя Сергій Бурлаков, Віталій Саліхов, Інна Плахтій, представники секретаріату ВРП, суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді, представник України в CEPEJ Олександра Яновська, заступник керівника апарату ВС Расім Бабанли.

Від CEPEJ – Виконавчий секретар Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJМюрьєль Декот, її заступник, керівник відділу з питань співробітництва, секретар робочої групи CEPEJ з питань якості правосуддя Клеманс Букмон, координатор проєкту по Грузії та Україні Йована Матік.

Вища рада правосуддя