flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ГАРАНТІЇ ПРАЦІВНИКАМ, ЯКІ ПРИЗВАНІ НА СТРОКОВУ ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ.

          Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 14 січня 2015 року № 15/2015, затвердженим Законом України від 15 січня 2015 року № 113-VІІ, задля підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави, оголошена часткова мобілізація.

           Відповідно до статті 119 КЗпП України,  працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених Законами України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XІ (далі Закон № 2232) і «Про альтернативну (невійськову) службу» від 12 грудня 1991 року № 1975-ХІІ, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ (далі –Закон № 3543) надаються гарантії та пільги відповідно до цих Законів.

           Разом з тим,  частиною 2 статті 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» передбачено, що за громадянами України, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану  на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігається місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно  від підпорядкування та форми власності та незалежно від форми навчання.

           Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному постановою Кабінетом Міністрів України № 105 від 4 березня 2015 року.

           Що стосується мобілізації, то відповідно до статті 4 Закону № 3543 загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств. Часткова мобілізація може проводитися в окремих місцевостях держави, а також стосуватися певної частини національної економіки, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств. Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.

            Відповідно п.4 ст.119 КЗпП за працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом,

зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності більше ніж на один рік.

           Таким чином, починаючи з 11 червня 2015 року в разі призову працівників на строкову військову службу трудовий договір з ним не припиняється. За такими працівниками зберігаються всі гарантії, встановлені статтею 39 Закону № 2232 та статтею 119 КЗпП (місце роботи, посада, компенсується із бюджету середній заробіток).

 

 

 

Завідувач сектору кадрової роботи                                         Ю.В.Пономаренко